Küresel piyasalar

Küresel piyasalar

Vakıf Katılım

ABD’de fiyatlamalar: Ek teşvik paketi görüşmelerinin yeniden çıkmaza girmesiyle ekside kapandı

Dün güne Rusya’dan gelen aşı haberinin risk algısında yarattığı güçlenme ile alıcılı başlangıç yapan ABD piyasaları, yeniden başlayan ek teşvik görüşmelerinin yine çıkmaza girmesi ile günü negatif seyirle tamamladı. Ayrıca teknoloji sektörü hisselerinde görülen satışlar da piyasaları baskılayan bir diğer unsur olarak öne çıktı. Nasdaq endeksi %1,69 düşüşle 10.782,82 puandan kapanırken, S&P 500 endeksi %0,80 değer kaybıyla 3.333,69 puan seviyesinden günü tamamlayarak yedi günlük yükselişini sonlandırdı. Dow Jones endeksi ise %0,38 düşüşle 27.686,91 puandan kapandı.

Avrupa’da fiyatlamalar: Politika iyimserliği ve aşı gelişmesinin desteğiyle alıcılı seyir izledi

Dün Avrupa piyasaları, politika iyimserliğine ek olarak Çin’de otomobil satışlarının yükselişini dördüncü ayda da devam ettirerek yıllık bazda %16,7 artış kaydetmesi ile alıcılı seyir izledi. Ayrıca piyasalardaki olumlu atmosfer Rusya Devlet Başkanı Putin’in, Rusya'nın ilk Kovid-19 aşısını onayladığını duyurarak bu aşının ölümcül hastalığa karşı korunmada etkili olduğunu ve bu aşıyı kızlarından birinin kullandığını ifade etmesi de küresel piyasalarda risk algısının güçlenmesinde etkili oldu. CAC 40 endeksinde kazançlar %2’yi aşarken, FTSE 100 ve DAX endeksleri sırasıyla %1,27 ve %1,69 artıda kapandı. Sektörler cephesinde otomotiv ve enerji sektörü hisseleri Çin verisi öncülüğünde %4 artışla en çok değer kazananların başında geldi.

Asya’da fiyatlamalar: Satıcılı seyir devam ediyor

Bu sabah Asya piyasaları, dün ABD’de teşvik paketine ilişkin yaşanan gelişmelerle satıcılı seyir izliyor. Shangai endeksinde kayıplar %2’ye yaklaşırken, S&P ASX 200 endeksi %0,52 düşüş kaydediyor. Hang Seng endeksi de %0,40 ekside fiyatlanıyor. KOSPI endeksi %0,23 düşüş kaydederken, Nikkei endeksi %0,22 yükseliyor.

 

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı