Bakan Bolat: “Türkiye, G20 ve OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomi oldu”

Bakan Bolat: “Türkiye, G20 ve OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomi oldu”

Vakıf Katılım

Bakan Bolat, 2023 yılının ilk dokuz ayında ülkenin ekonomik büyümesinin yüzde 4,7 oranında gerçekleştiğini belirterek, “Türkiye, üçüncü çeyrekte verisi açıklanan G-20 ve OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomi olmuştur. Mal ve hizmet ihracatımızda deprem ve zayıf dış talebe rağmen yüzde 1,1 oranında (Katkısı: 0,3 puan) artış izlenmiştir.” dedi.

Yatırımlarda, makine teçhizat yatırımlarının etkisi ile yüzde 14,7 ile son iki yılın en güçlü artışı yaşanırken yatırım harcamalarının katkısının 3,4 puan olarak gerçekleştiğini aktaran Bakan Bolat, “İhracat ve yatırımlardaki bu olumlu seyir sürdürülebilir büyüme yapısı açısından olukça önemlidir. Ağustos ayından itibaren ihracatta izlenen artış ve ithalattaki yavaşlamanın etkisi ile dış ticaret açığı azalmakta ihracatın ithalatı karşılama oranı yılın ilk yarısına göre yukarıda seyretmektedir.” ifadelerini kullandı.

Bakan Bolat, kaynakların etkin, verimli ve katma-değeri yüksek alanlara yönlendirilmesinin büyüme kapasitesinin artırılması açısından önem arz ettiğini vurgulayarak, “Dolayısıyla, ‘inovasyon-yatırım-üretim-ihracat-istihdam-adil bölüşüm’ önümüzdeki dönemde temel önceliklerimiz olacaktır.” açıklamasında bulundu.

  Hibya Haber Ajansı